KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Protokolli TCP/IP

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 24
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: Protokolli TCP/IP   Sat Oct 11, 2008 9:01 pm

Protokolli TCP/IP. Pėr bartjen e tė dhėnave digjitale nė ēdo rrjeti tė ndėrtuar sė paku nga dy kompjuter dhe njė lidhje transmetuese e informatave nevojitet protokollimi i tė dhėnave. Nėse ky protokollim standardizohet pėr disa rrjete, atėherė kemi tė bėjmė me njė sistem tė rrjeteve qė quhet internet. Sot, c“do transportim (bartje apo shkarkim) i tė dhėnave nga fletat elektronike, E-Mail, FTP-sė ose transportimet nga ndonjė Telenet i largėt, zbėrthehen nė tė ashtuquajtura "paketa" dhe protokollohet me protokollin TCP (Transmission Control Protocol) (Protokolli i transmetimeve tė kontrolluara). Nė kėtė protokoll futen tė dhėnat mbi paketė dhe tė dhėnat e adresuesit IP (Internet Protocol) (Protokolli i internetit).

Gjatė kėrkimit tė ndonjė flete elektronike nė internet apo postes elektronike E-Mail, ju dėrgoni tė dhėna nė rrjetė. Kėto tė dhėna zbėrthehen nė paketa. Paketat nė vete kanė tė dhėnat pėr adresėn se ku duhet tė mbėrrijnė dhe numrin e radhės nė tė dhėnėn e dėrguar nė rrjetė.

Pėr arritjen nė adresėn e saktė, tė paketės dhe nė radhėn e duhur brenda tė tė dhėnės sė dėrgua nė rrjetė, pėrkujdeset protokolli TPC. TCP-ja pėrkujdeset qė paketat tė transportohen nė adresė tė saktė dhe sipas radhės sė duhur. Pasi qė tė kenė mbėrri tė gjitha paketat nė adresėn e dėshiruar mbyllet procesi i transmetimit (bartjes ose shkarkimit).

Sikurse telefonat qė nė rrjetin telefonikė lajmėrohen me njė numėr tė paracaktuar nga qendra, po ashtu edhe ēdo llogaritės qė kyēet nė internet ka njė numėr tė quajtur Adresa IP. Llogaritėsit tė lidhur nė rrjetė quhen Host ose Llogaritės Host. Kėshtu, kur ju kyēeni me kompjuterin personal nė rrjetė, qendra e juaj, ju lajmon aty me njė Adresė IP. Keto qendra nė terminologjinė e pėrdorur sot i quajnė Provider. Qendra ka llogaritės Host, nė tė cilin lajmėrohet kompjuteri juaj dhe nga aty merre njė Adresė IP statike me tė cilėn lajmėroheni nė llogaritės tjerė. Disa qendra tė mėdha kanė funksionet shėrbyese qė ju mundėsojnė klientėve tė tyre njė lajmėrim (Adresėn IP) dinamikė. Me kėtė shėrbim ju mundėsohet prezantimi i ndryshėm i Adresės IP tė kompjuterit tuaj nė rrjetet tjera. Mirėpo lajmėrimi juaj nė qendėr ėshtė i njėjti edhe pasi tė jeni ri lajmėruar nė qendėr, porse pėr rrjetet dhe llogaritėsit tjerė nė rrjetė, qendra do tė prezantojė njė Adresė IP tjetėr nga ajo para. Pėr njė gjė tė tillė klientit i nevojite njė program (software) qė pranon protokollin TCP/IP. Nė sistemin operativ MS Windows p.sh. ėshtė nėnė regjistrin e Windows dokumenti winsock.dll.Protokolli redaktoni Aplikaconi HTTP, HTTPS, SMTP, POP3, IMAP, FTP, UUCP,
NNTP, SSL, SSH, IRC, SNMP, SIP, RTP, Telnet ,...
Transporti TCP, UDP, SCTP, DCCP, ...
Ndėrmjetsimi IPv4, IPv6, ICMP, ARP, IGMP, ...
Sigurimi Ethernet, Wi-Fi, Token ring, FDDI, PPP, ...
Bartja RS-232, EIA-422, RS-449, EIA-485...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
Protokolli TCP/IP
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Faik Krasniqi: Protokolli Eulex-Serbi, tanime pune e kryer,por si duhet te reagohet ndaj ketij Protokolli

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: