KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Procesori CPU

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 24
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: Procesori CPU   Sat Oct 11, 2008 8:59 pm

Procesori ėshtė komponentė kryesor i kompjuterit, i cili bėn ekzekutimin e programeve indivifuale dhe dirigjon punėn e pjesėve tė tjera. Quhet edhe njėsia qendrore procesorike (CPU-central procesor unit), ndėrsa kur ai ndodhet nė njė qark tė integruar, quhet mikroprocesor. Njėsia qendrore (procesori)ka qenė i pėrdorur qysh nga viti 1961(Weik 1961:238). Procesori pėrbėhet nga tre komponentė kryesorė: njėsia aritmetikore-logjike (ALU), ku kryhen tė gjitha llogarijet logjike; njėsia dirigjuese, e cila bėn dekodimin, sinkronizimin, dhe ekzekuton instruksionet e programeve, dhe kujtesa punuese (RAM), e cila mundėson ruajtjen e tė dhėnave dhe programeve me tė cilat mundėsohet puna e kompjuterit. Tė gjitha komponentėt pėrmbajnė regjistra, tė cilėt paraqesin hapėsira tė kujtesės sė rezervuara pėr qėllime tė veēanta.

Njėsia qendrore ėshtė e ndėrtuar nė njė kuti tė vogėl tė qeramikės me kėmbėza metalike anash. Kėto kėmbėza kanė funksionin e ndėrlidhjes sė ēipit tė procesorit me ēipa tė tjerė nė pllakėn e stampuar. Nė brendi tė kutisė sė qeramikės ėshtė i vendosur vetė ēipi, njė pllakėn nga silici me dimensione prej disa mm². nė kėtė sipėrfaqe tė vogėl janė tė vendosura disa miliona transistorė tė ndėrlidhur nė mėnyrė funksionale ndėrmjet veti.

Lloji i procesorit i cili ėshtė i instaluar nė kompjuter e pėrcakton shpejtėsinė e ekzekutimit tė instruksioneve tė ndryshme. Nė ditėt e sotme, procesorėt mund tė ekzekutojnė edhe dhjetra miliona instruksione pėr sekondė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
Procesori CPU
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: