KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Open source

Shko poshtė 
AutoriMesazh
proff.vB
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 340
Age : 24
Vendndodhja : ωωω.кн¢-ѕσℓυтιση.тк
Registration date : 11/09/2008

MesazhTitulli: Open source   Sat Oct 11, 2008 8:58 pm

Open Source (lexo Oupėn Sors, shqip burimi i hapur ose kod i hapur) ėshtė njė projekt i lirė qė ka adhurues tė shumtė, zhvilluesish tė kodeve tė veglave informatike, dhe njė licencė pėr software, software me kodė tė hapur pas tė drejta autori, qė mund tė shikohet ose tė modifikohet nga kushdo.

Funksionimi i kėtij projekti ėshtė i thjeshtė dhe praktik, zhvilluesit marrin dhe japin, njohuri mbi domenet (kodifikimet) nė gjuhė programuese tė ndryshme pa kompensime. Siē e thotė edhe vetė fjala pėrkufizimi i burimit tė hapur (Open Source Definition), bėhet fjalė pėr pėrkufizime nė domene tė shkruara nė gjuhė tė ndryshme, kėto pėrkufizime janė tė hapura dhe tė lira pėr pėrdorim tė gjerė dhe zhvillim tė mėtutjeshėm. Cilido pėrdorues apo lexues i kėtyre pėrkufizimeve mund tė shohė, pėrmirėsojė apo ndryshojė individualisht pėrkufizimin nga burimi ku e ka marrė. Duhet thėnė qė ndryshimet e bėra, kanė vlerė vetėm pėr pėrkufizimet individuale tė cilat nėse janė tė mira pėrdoren si burim pėr pėrkufizime e pėrmirėsime tė mėtejshme.

Vegla tė pėrpiluara nga pėrkufizime tė tilla dhe vetė pėrkufizimet copa-copa, kryesisht mund tė gjenden nga pėrdoruesit e sistemit operativ Linux, qė njėherit janė edhe nxitėsit kryesorė tė kėtij projekti qė nė internet ka krijuar njė rrjetė tė zhvilluesve urrejtės tė pėrfitimeve nga dituria. Si do qė tė jetė kjo rrjetė e tyre shpesh nxitet edhe nga komercialistėt me qėllime pėrfitimi tė njohurive e veglave tė reja informatike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gvhack.tk
 
Open source
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: