KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si ta rrisim shpejtėsinė e shfletimeve?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: Si ta rrisim shpejtėsinė e shfletimeve?   Sun Sep 28, 2008 6:34 pm

Edhe pse ISP-tė ta matin kokėn me spango pėr njė Internet tė shpejtė, sėrish performanca nuk ėshtė gjithmonė ajo qė pritet. Sigurohuni qė tė keni modemin e fundit qė ofron ISP-ja juaj. Zakonisht ata ta sjellin mė tė riun duke u bėrė njė telefonatė, megjithėse pėr disa ISP kjo nuk ėshtė e vlefshme dhe mud tė kėrkojė ndofarė rinovimi tė kontratės.

Pėr tė arritur maksimumin e performancės nė rrjet, nė XP apo nė Vista, ne preferojmė programet Tweak-XP Pro Premium dhe TweakVI Premium. Tė dy kėto aplikacione e pėrmbushin misionin, pa bėrė modifikime tė regjistrit dhe pa aksesuar skedarėt e fshehur tė Windows-it. Tė dyja paketat pėrfshijnė dhjetra truke nė drejtim tė pėrmirėsimit tė pėrvojės sė shfletimit dhe tė lundrimit nė rrjet. Vlen tė pėrmendim edhe Network Magic Pro, i cili arrin gjithashtu njė nivel tė kėnaqshėm optimizimi.

Optimizimi i sistemit ėshtė mė pak i rėndėsishėm nė Vista se nė XP, meqenėse Vista e akordon nė mėnyrė dinamike stivėn TCP (TCP ėshtė njė protokoll pėr shkėmbimin e tė dhėnave). Pėrdoruesit e Vista-s mund t’ia hedhin nė shumicėn e rasteve, thjesht duke optimizuar programe tė veēantė, veēanėrisht shfletuesit e uebit. Pėr tė pėrshpejtuar Firefox-in, provoni njėherė Firetune ose Fasterfox. Fasterfox pėrmban edhe disa opcione optimizimi shtesė pėr pėrdoresit ekspertė. Secili prej aplikacioneve pėrmban konfigurime tė thjeshta, si kapacitetin i kujtesės kashe (cache), maksimizimin e lidhjeve tė njėkohshme dhe “pipelining” (trajtimin e njėkohshėm tė disa kėrkesave pėr tė dhėna).

Tė apasionuarit pas shkarkimeve mund tė kursejnė kohė me njė program pėr menaxhimin e shkarkimeve si Download Accelerator Plus, i cili menaxhon tė gjithė procesin e shkarkimit, krijon disa lidhje tė njėkohshme shkarkimi dhe pastaj e bashkon tė gjithė skedarin nė njė tė vetėm. Thjesht klikoni download (shkarko) dhe pjesėn tjetėr lerjani nė dorė programit. Ai arrin tė integrohet mė sė miri me Internet Explorer dhe me Firefox.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si ta rrisim shpejtėsinė e shfletimeve?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pirro Ēako: Ju rrėfej 25 vitet me Invėn, nuk ia fal lidhjen e shpejtė me njė burrė tjetėr

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: