KHC Solutions


 
ForumPortaliPytėsoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 55 Sekrete pėr njė kompjuter mė tė sigurtė (Part 1)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Registration date : 01/01/1970

MesazhTitulli: 55 Sekrete pėr njė kompjuter mė tė sigurtė (Part 1)   Sat Sep 27, 2008 11:03 am

Kapja e pamjes sė ekranit me Snipping ToolLėrjani viteve ‘80 butonin Print Screen, pasi atje e ka vendin. Te dosja Accessories, nė menynė Start, do tė gjeni Snipping Tool tė Vista-s, e cila ju mundėson tė kapni pamjen e vetėm asaj pjese tė ekranit qė dėshironi. Aktivizojeni, klikojeni me anė tė miut dhe pastaj tėrhiqeni pėr tė pėrcaktuar zonėn qė doni tė ruani. Pas kėsaj mund edhe ta modifikoni imazhin duke vizatuar mbi tė, duke nėnvizuar apo duke fshirė pjesė tė veēanta dhe, nė fund, mund ta ruani nė njė skedar.Koherencė me cilėndo pikė tė globit
Nėse udhėtoni vazhdimisht apo keni pjesėtarė tė familjes a shokė nė zona tė tjera kohore, mund ta konfiguroni Vista-n nė mėnyrė tė tillė qė tė shfaqė disa orė njėkohėsisht. Klikoni mbi orėn nė tabakanė e sistemit, pastaj zgjidhni “Change date and time settings…” dhe hapni tabin Additional Clocks. Klikoni mbi kutizėn pėrbri “Show this clock” pėr ēdo orė shtesė qė dėshironi tė shtoni, pastaj specifikoni zonėn kohore dhe emėrtoni secilėn orė. Pasi t’i konfirmoni ndryshimet duke klikuar OK, sa herė qė tė klikoni mbi orėn nė tabakanė e sistemit do tė shfaqen orėt pėr ēdo zonė kohore qė keni zgjedhur.Pėrmirėsoni hapjen e programeve pėrmes Quick Launch


Menyja Quick Launch nuk vlerėsohet aq sa duhet, por ėshtė njė mėnyrė fantastike pėr tė hapur mė shpejt aplikacionet tuaja mė tė zakonshme. Nėse nuk arrini ta shihni menynė, klikoni me tė djathtėn tė shiriti i detyarve dhe zgjidhni Toolbars, klikoni mbi Quick Launch pėr ta shtuar atė dhe pastaj tėrhiqini programet apo shkurtoret nė tė. Tani mund t’i hapni programet nė ēast, thjesht dhe vetėm duke klikuar mbi ta, ose, mė mirė akoma, duke pėrdorur tastin Windows. Tasti Windows + 1 hap programin qė ndodhet mė majtas, Windows + 2 atė qė ndodhet pėrkrah tij, e kėshtu me radhė, deri te ikona e dhjetė qė hapet duke shtypur Windows + 0.Konfigurim i personalizuar me Windows Mobility Center
Tė na falni ju pėrdorues tė desktopit, por kjo vlen vetėm pėr pėrdoruesit e laptopėve. Windows Mobility Center, tė cilėn mund ta hapni duke shtypur tastin Windows + X, ju jep mundėsinė tė trukoni tė gjithė konfigurimet e laptopit nė njė vend tė vetėm. Kėtu mund tė ndryshoni ndriēimin e ekranit, tė rregulloni zėrin, tė kontrolloni gjendjen e baterisė, tė ēaktivizoni lidhjen pa tel, tė ndryshoni orientimin e ekranit dhe shumė e shumė ēiēivele tė tjera.Gjeni gjithēka me anė tė Kėrkimit tė Ēastit
S’keni pse hapni njė dritare tė veēantė pėr tė gjetur skedarėt apo programet qė ju duhen. Thjesht shtypni tastin Windows, ose klikoni mbi butonin Start, dhe filloni tė shkruani. Vista do t’ju shfaqė njė listė tė organizuar tė skedarėve dhe programeve kryesorė qė pėrputhen me kriterin tuaj tė kėrkimit. (Nėse doni tė shihni tė gjitha rezultatet e gjetura, klikoni mbi linkun “See all results” nė pjesėn fundore tė dritares sė Instant Search-it).

Fusni mė shumė ikona nė desktop

Nėse e keni ekranin tė mbuluar nga dokumentet Word dhe shkurtore programesh qė s’ju lejojnė tė shihni livadhin e sfondit, s’keni pse i hidhni tė gjitha nė koshin e plehrave, por mjafton tė ndryshoni hapėsirėn midis ikonave. Klikoni me butonin e djathtė tė miut mbi desktop dhe zgjidhni Properties, pastaj hapni tabin Appearance dhe klikoni butonin Advanced. Te lista vertikale qė ndodhet nėn diēiturėn “Item”, shkoni te Icon Spacing (Horizontal) dhe Icon Spacing (Vertical) dhe ndryshoni vlerat e fushės “Size”. Ulja graduale e shifrave i afron ikonat me njėra-tjetrėn. Pasi tė keni pėrfunduar, klikoni OK. Nė mėnyrė qė ikonat ekzistuese t’i nėnshtrohen kėtyre rregullave, klikoni me tė djathtėn mbi desktop, zgjidhni “Arrange Icons By” dhe pastaj klikoni mbi Align to Grid. Me tė bėrė kėtė, kthehuni sėrish te e njėjta meny dhe klikoni “Auto Arrange”.Fikeni kompjuterin nga desktopi

Nėse ju kanė ardhur nė majė tė hundės gjithė ato klikime tė miut qė duhen pėr tė fikur kompjuterin, atėherė ndoshta ka ardhur momenti tė shtoni njė ikonė nė desktop, qė i thjeshton gjėrat nė maksimum. Klikoni me butonin e djathtė mbi desktop, klikoni New dhe pastaj Shortcut. Te fusha “Type the location of the item”, shkruani “shtudown –s –t 00”, nė mėnyrė qė ta fikni kompjuterin menjėherė. (Pėr tė krijuar njė shkurtore qė e rindez kompjuterin, nė vend tė –s shkruani –r).Pakėsoni programet qė hapen gjatė ndezjes
Mund tė parandaloni njė numėr tė madh aplikacionesh qė i bėjnė zbor Windows-it gjatė ndezjes, pa qenė e nevojshme qė tė ēinstaloni ēfarėdoqoftė. Klikoni mbi butonin Start, zgjidhni Run dhe shkruani “msconfig”. Si rrjedhojė hapet dritarja e konfigurimit tė sistemit. Hapni tabin Startup pėr tė parė listėn e programeve “tė dėnuara” pėr t’u aktivizuar sapo tė ndizet kompjuteri. Boshatisni kutizat qė ndodhet pėrbri atyre qė nuk i doni dhe klikoni OK pėr tė regjistruar ndryshimet.Kontrolloni ikonat pasive tė tabakasė sė sistemit
S’keni pse i fshihni apo t’i shfaqni njė e nga njė tė gjitha ikonat nė tabakanė e sistemit (shiriti i programeve ndanė vendit ku tregohet ora), pasi mund t’i programoni qė tė zhduken automatikisht. Klikoni me tė djathtėn nė shiritin e detyrave dhe zgjidhni Properties. Klikoni mbi kutizėn pėrbri “Hide inactive icons” (gjithmonė nėse ėshtė bosh), dhe pastaj klikoni mbi butonin Customize. Pėr ēdo ikonė tė listės mund tė zgjidhni opcionet “Hide when inactive” (Fshihe kur ėshtė pasive), “Always hide”” (Fshihe Pėrherė) ose “Always show” (Shfaqe Pėrherė), pėr tė pėrcaktuar se ēfarė do tė shihni dhe kur do ta shihni.Shkruani pa pastierė pėrmes ekranit
Nėse keni probleme me duart apo preferoni tė pėrdorni miun pėr tė shkruar, mund t’ju vijė nė ndihmė tastiera e Windows-it. Shkoni te Start/All Programs/Accessories/Accessibility dhe klikoni “On-Screen Keyboard”. Klikoni OK pėr tė zbrazur dritaren dhe mė pas nisni tė shkruani. Windows ju lejon ta konfiguroni “tastierėn” nė mėnyrė tė tillė qė butonat tė shtypen vetė, thjesht duke kaluar mbi ta kursorin e miut. Kėtė opcion dhe intervalin midis dy karaktereve mund ta aktvizioni duke zgjedhur “Typing Mode” te menyja Settings.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
55 Sekrete pėr njė kompjuter mė tė sigurtė (Part 1)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Dosja sekrete" e Kosovės, CIA dhe lufta

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KHC Solutions :: Windows-
Kėrce tek: